Home Osecká clona starší ročníky OC Jak vložit reportážní fotografie

Kalendář událostí

<<  Únor 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    

Přihlášení


Jak vložit reportážní fotografie Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Pondělí, 01 Únor 2010 20:43

 

help
Help

Předem bych chtěl popsat strukturu kategorií a podkategorií. Celá struktura funguje podobně jako adresářový strom.strom

Pro každou akci je vytvořena nová kategorie např. "Sněžník, Tiské stěny 2010". Každému přispěvovateli je nebo bude vytvořena podkategorie např. "Kom". Má to své opodstatnění. Jsou tím vyřešena autorská práva, jelikož je podkategorie nazvána jménem či přezdívkou autora a nahoře se nachází informace o autorství. Autor pak může ve své kategorii fotografie mazat., přidávat. Lehce také naleznete, kdo kterou fotografii vložil.

 

Vložení fotografie a vytvoření kategorií a podkategorií je velmi jednoduché.

Začneme kliknutím na odkaz "Vložit Reportážní foto", který se nachází v Uživatelském menu, přístupném po přihlášení. Objeví se nám stránka se čtyřmi záložkami:

Uživatel - informace o uživateli a o přiděleném místě.
Kategorie - vytváření hlavní kategorie
Podkategorie - vytvoření podkategorií
Obrázky - vkládání obrázků do vytvořené struktury

 

Hlavní kategorie

Jedná se v podstatě o vytvoření vaší osobní složky, do které máte přístup jen vy a která bude sloužit pro přípravu pro publikování fotografií. Z principu je nutné schválení administrátora vytvořené kategorie (volné místo, problémový uživatel ....).  Dialog je velmi jednoduchý, zadáte jméno složky a případně popis a kliknete na vytvořit popřípadě upravit.  A pak musíte počkat na její schválení.

 

Podkategoriepodkategorie

Zde si vytvoříte složky, které vám budou sloužit pro přípravu fotografií, jejich mazání, třídění, přidávání. Jméno kategorie si můžete zvolit libovolně. Opět vytvoření podkategorie podléhá schválení administrátora.  Zde je nutné zvolit vaší vytvořenou kategorii "Zvolte kategorii" nebo podkategorii, kde budete podkategorii vytvářet. A opět vložit jen jméno a případně popisek a kliknout na vytvořit.

V seznamu vidíte všechny vámi vytvořené kategorie, které můžete smazat a  publikovat (což v naší koncepci nemá význam).

Vaše osobní kategorie ani tyto podkategorie nebudo viditelné do té doby, než kontaktujete administrátora s tím, že jste hotovi a že chcete složku "Tuhletu" publikovat na místo kam patří. Administrátor pak tuto složku přesune pod příslušnou veřejnou kategorii a nazve vaším jménem. Oprávnění pro přidávání fotek, mazání vám nadále zůstane.

 

Obrázky

upload
Vkládání obrázků lze vyřešit několika způsoby. Buď použijete vestavěný java aplet (je nutné mít nainstalovánu Javu v prohlížeči) nebo pod tím je vkládání jednotlivýc  obrázků a posledním způsobem je kontaktorvat administrátora, obrázky zabalit do jendoho ZIP souboru a poslat např. přes www.uschovna.cz. Zde je potřeba zadat mail odesílatele a mail příjemce admin(uzenáč)klof(bodka)cz.

My si samozřejmě popíšeme, jak to můžete zvládnout sami bez administrátora.
Nejprve je nutné vybrat kategorii a podkategorii kam obrázky umístíte.

 

Java aplet

Tlačítkem Browse / Procházet si najdete a vyberete příslušné obrázky. Je to klasické win okno, takže fungují výběry přes Shift (blok od souboru do souboru), Ctrl (vybírání jednotlivých souboru, označování myší i horké zkratky ve jméně souboru (např. obrazek*.jpg). Označené soubory pak uvidíte v tabulce. Klikem na soubor se vám ukáže jeho náhled. Rotate Left / Right můžete obrázky rotovat. Remove all odstraní všechny obrázky a Remove selected odstraní obrázky vybrané (jen z výběru, vašim souborům na disku se nic nestane !!!!). A tlačítkem Upload zahájíte nahrávaní obrázků na Klof. Tlačítkem stop můžete proces zastavit.

 

Po ukončení nahrávání - uploadu máte všechny obrázky umístěny v tabulce. Klikáním na názvy sloupečků si můžete tabulku různě třídit. Obrázky můžete ikonkou koše mazat. Důležitý je sloupeček řazení. Zde šipkami nebo přepsáním čísla ve čverečku určujete pořadí obrázku v galerii - ikonkou disketky řazení uložíte.

 

Doufám, že návod je alespoň trochu srozumitelný a že brzy uvidím nějakou reportážní fotečku i od vás.

 

Aktualizováno Pondělí, 01 Únor 2010 22:10
 
© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.