Home

Kalendář událostí

<<  Leden 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Přihlášení


Jak napsat a publikovat článek Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Středa, 18 Březen 2009 14:57

 

help
Help

Začínáme

Co je nutné dodržet

Sekce a kategorie

Zveřejnění

Co je dobré vědět

Vložení  textu z Wordu

Styly

Odkazy a kotvy

Vkládání obrázků do textu

Vkládání multimediálního obsahu

Oddělovač stránek a celý článek

 

 

Začínáme

Vložení článku je povoleno jen pro registrované, z toho důvodu je nejprve potřeba se přihlásit.

Po přihlášení jsou dvě možnosti, jak se dostat do editoru:

  1. Hlavní menu - Události, články, komentáře - Napsat článek
  2. Uživatelské menu - Napsat článek

Otevře se vám okno editoru, které je v mnoha směrech podobné editorům jako je např. Word a také psaní a formátování textů je téměř shodné. Najdete zde klasické formátovací prvky jako je styl, barva a zarovnání textu, odrážky, ikonky pro mazání, vyjmutí, kopírování a vložení textu, pro vkládání a editaci tabulek atd. Popis editace textu ale není předmětem tohoto návodu, s tím vás odkážu na Help kteréhokoli textového editoru.

 

Co je nutné dodržet

Nejdůležitější věcí je článek zařadit a zveřejnit jinak se bude někde válet v neviditelném prostoru a bude nutné zařazení upravit v administrátorské konzoli (což tedy také můžete).

editor-publikace

Sekce a kategorie

Jedná se v podstatě o třídění a styl výpisu článků, kde, pod kterým menu se článek objeví a jestli bude viděn samostatně na stránce nebo ve stylu blogu (třeba hlavní stránka je styl blog) a kdo článek uvidí. Sekce a kategorie časem budou podle potřeby přibývat a měnit - v tomto směru vítám vaše nápady!!!

PROSÍM SNAŽTE SE ČLÁNEK ZAŘADIT - ale je možnost to kdykoli změnit.

 

Sekce - Klof interní

Zde by se měly nacházet články týkající se Klofu, které jsou viditelné jen pro zaregistrované a nikoli pro širokou veřejnost.

  • Kategorie - Články interní (neveřejné články Klofu)

Sekce - Klof veřejný

Zde by se měly nacházet články týkající se Klofu, které jsou viditelné pro všechny návštěvníky stránek.

  • Kategorie - Události (např. schůzky, výlety, výstavy...)
  • Kategorie - Články (např. cestopisy, návody ...)
  • Kategorie - Úvodníky (zde se nachází článek „O Klofu")

Sekce - Projekty veřejné

Jedná se o články v menu „Projekty a Souvislosti" a články v této sekci jsou přístupné všem.

  • Kategorie - Osek včera a dnes - Články (vše co se týká historie a současnosti našeho města)
  • Kategorie - Osecká clona (vše co se týká akce Osecká clona)

Sekce - Projekty interní

Zde se mohou nacházet články k různým projektům, které budou přístupné jen pro registrované.

 

Zveřejnění

Chcete-li článek, až bude hotov, zveřejnit, je potřeba zakliknout na Zveřejněno - Ano. Do té doby nebude článek pro ostatní viditelný na webových stránkách. Chcete-li článek, kvůli jeho důležitosti vložit na titulní stranu, musíte to provést volbou Zobrazit na titulní straně.

Alias autora - zde můžete vyplnit pseudonym, jinak bude uvedeno jméno z registrace.

Zveřejnit od - datum zveřejnění článku - kliknout na kalendářík vpravo a zvolit datum, od kdy bude článek na stránkách viditelný (standardně je tam aktuální datum).

Zveřejnit do - datum do kdy bude článek viditelný (standardně je tam nikdy což znamená že je zveřejněn na vždy J

Přístupová úroveň - kdo článek uvidí - Veřejný - všichni, Registrovaní - viditelný jen po přihlášení, Speciální - jen administrátoři a editoři.

Metadata - Jednoduchý popis článku pro vyhledávače.

Klíčová slova - klíčová slova jsou důležitá pro vyhledávání na internetu takže třeba pro tento návod - klof, fotografie, návod, článek.

 

 

Co je dobré vědět

Chtěl bych zde popsat odlišnosti, důležité vlastnosti, možnosti a nastavení tohoto WYSIWYG editoru.

 

Vložení  textu z Wordu

Velmi důležitou ikonku bude, asi stejně jako pro mě, ikonka vložit z Wordu. Je přece jen pohodlnější a pro mnohé zažitější psaní textů ve Wordu, už kvůli klávesovým zkratkám.

Napsaný text ve Wordu pak označím a použiji klasické CTRL+C a ve webovém editoru kliknu na ikonku vložit z Wordu.

 

Styly

Důležitou věcí je dodržování používání stylů (což je Nadpis1, Nadpis2, Normální.....) a to jak ve Wordu (standardně je to rozbalovací menu vedle volby typu písma), tak ve webovém editoru (tam je to rozbalovací menu Format).

styly

Tím se zaručí jednotný vzhled článků a nebude to každá ves jiná pes. Použití je jednoduché, buď dopředu zvolím např. pro nadpis Hlavička1/Nadpis1 a pak píšu nebo označím text a pak zvolím Hlavička1/Nadpis1 a text se mi podle toho zformátuje.

 

Odkazy a kotvy

V článku často chcete uvést souvislost s jiným článkem nebo odkaz jinou webovou stránku. linkJako odkaz je možno použít část textu nebo třeba obrázekText nebo obrázek označím a kliknu na ikonku řetězu se zeleným plusem . Otevře se následující dialog.

 

vloit_odkazURL - pokud se odkazujete na externí webovou stránku tak sem musíte udat přesnou adresu konkrétní stránky. Buď adresu napíšete ručně nebo si v prohlížeči najdete stránku, na kterou chcete přejít a z horního adresního řádku prohlížeče (kam můžete normálně psát) si cestu zkopírujete (CTRL+C) a pak vložíte (CTRL+V).

Pokud se odkazujete třeba na konkrétní soubor kliknete na druhou ikonku zprava na řádku, otevře se vám průzkumník a můžete vyhledat  soubor, který je uložen v prostoru, kde jsou Klofí stránky uloženy. Pokud máte soubor u sebe na počítači, je třeba ho tam nahrát - provést Upload - v průzkumníku prostřední ikonka nad okénkem Details, prosím myslete na to, že stránky nejsou nafukovací a rozhodně si dávejte pozor na to, abyste neporušovali autorská práva.

Odkaz lze také použít k tomu, aby vám (nebo někomu jinému) někdo mohl kliknutím zaslat emailovou zprávu - ikonka obálky na řádku.

V případě, že se chcete odkázat na jiný článek na Klofu nebo se přemístit na jiné místo na Klofích stránkách nebo využít již uložený link v Odkazech použijte Link Browser. Zde si vyhledáte jakýkoli článek, odkaz nebo menu zde zveřejněné.

Také je možno použít takzvanou kotvu, což je odkaz na konkrétní místo v článku. Kotva se vytvoří označením textu nebo obrázku a klikem na obrázek kotvy - pak se zadá jedinečný název kotvy pro právě psaný článek - např. „Odkazy a kotvy". Zde je to použito pro skoky z obsahu nahoře rovnou na konkrétní části tohoto návodu. Konkrétní kotvu vyberete v rozbalovacím menu Kotvy.

Pak odkaz funguje tak, že po kliknutí na něj skočí prohlížeč na místo, které jste předtím označili kotvou.

 

Cíl - zde prohlížeči řeknete, kde se má odkaz otevřít. Jestli v právě otevřeném okně nebo má otevřít nové okno atd.

 

Popis - stručný popis cíle odkazu.

 

A nejdůležitější je tlačítko Vložit, kterým odkaz vložíte J

 

 

Vkládání obrázků do textu

Ikonka Vložit/Editovat obrázek vám otevře následující dialog.

vlozit_obrazek

Nebudu zde popisovat všechny funkčnosti, ale jen základní vložení obrázku, zbytek si metodou pokus omyl můžete vyzkoušet.

V okně Složky je vypsaná struktura adresáře s obrázky. Kliknutím na adresář se v prostředním okně vylistuje seznam souborů v něm obsažených  a zároveň se tím do něj přepnete.

Klikáním na soubory v prostřením okně se vám budou ukazovat jejich detaily v okně pravém a zároveň se bude vkládat URL odkaz a rozměry nahoře.

Nad oknem Details jsou tři důležité ikonky. V případě, že budete psát článek s větším množstvím obrázků, je dobré si pro ně vytvořit adresář, což učiníte první ikonkou (jméno adresáře bez diakritiky!!!). Druhou ikonkou můžete nahrát soubory z vašeho počítače na web. Prosím, nejprve si přečtěte článek Jak upravit obrázky pro publikování na webu. Klikněte na Add a v průzkumníku si najděte soubor, který chcete nahrát, tím se vytvoří záznam ve frontě. To můžete opakovat pro všechny soubory, které chcete na web nahrát. Pak klikněte na nahrávání a obrázky se zkopírují na web.

upload_obrazek

URL - pokud chcete použít obrázek z jiných stránek, stačí si na něj v prohlížeči kliknout a dát vlastnosti a uvidíte jakou adresu (URL) obrázek má a tu sem zkopírovat. Pokud budete vkládat obrázek nový nebo použít obrázek ze stránek Klofu, tak tento řádek vynechejte, doplní se sám.

Náhradní text - uvádějte vždy, pokud by obrázek neexistoval bude vidět alespoň tento textový popisek.

Rozměry - do článků je dobré vkládat jen náhledy obrázků, kvůli místu. Takže pokud to článek nevyžaduje držte se rozměrů 150 pixelů pro delší stranu a  pokud máte zaškrtnuto Proporcionálně druhý rozměr se dopočítá ve správném poměru (bude to vypadat jednotně). Když vytvoříte takový to zmenšený náhled, tak po kliknutí na obrázek se otevře ve větším rozměru. Maximální velikost obrázku na stránce by měla být 500 pixelů pro delší stranu a maximálně 1MB.

Zarovnání - kde bude obrázek v textu - viz náhled vlevo.

Mezera - mezera mezi obrázkem a textem - 5pixelů na každou stranu je standard.

Okraje - můžete obrázkům dát barevné okraje. Standardně nedávám.

 

Ostatní nastavení umožňuje spoustu skopičin - třeba jiný obrázek když přejíždí myš atd., ale to už je vyšší dívčí a předmět dotazu např. do fóra.

A opět je nejdůležitější tlačítko Vložit / Aktualizovat.

 

Vkládání multimediálního obsahu do textu

Multimediálním obsahem jsou myšleny různé video soubory, flashové animace, hudební soubory, takže jsou to soubory typu .flv, .swf, .mov, .mp4, .wmv, .avi, .mpg, .mpeg, .rm, .ram, .wma, .mp3  a´mnoho jiných. Použitý plugin rovněž umožňuje vkládat streamovaná vide z jiných stránek jako je Youtube, GoogleVideo atd.

Nejdůležitější věcí je si uvědomit, že multimediální obsah je velmi datově náročný, takže myslete hlavně na jeho optimalizaci pro prohlížení z webu !!!!

 

Možností vložení je vícero, ale popíšeme si dvě hlavní.

Filmová ikonka Vložit/Editovat média vám otevře dialog, velmi volba_typu_multipodobný jako je při vkládání obrázků. Takže si popíšeme jen odlišnosti.

Nejprve je nutné vybrat, který co vkládáme a podle toho vybrat z menu.

Nadále je vložení a nahrání souboru stejné jako u obrázku. V druhé záložce "Options" jsou různá nastavení, které ovlivňují jejich kvalitu, rychlost, zobrazování na stránkách jako je automatické prohlížení (což nedoporučuji), nekonečná smyčka.

Takto vložené video se vám zobrazí přímo na stránce ve zvoleném rozlišení, stačí jen kliknout na šipku přehrávání a můžete koukat.multi_advanced

Zajímavější volbou je prohlížet video ve vyskakovacím okně. Což najdeme na třetí a čtvrté záložce.  V "Advanced" vyplňte ID - identifikátor objektu, Name - unikátní jméno a z rozbalovacího menu "Seznam tříd" vyberte "jcepopup". Na záložce "Popup"  musíte zaškrtnout "Enable", vyplnit nadpis, text odkazu a případně skupinu (vše co bude ve stejné skupině je možno prohlížet jako galerii - objeví se šipky, kterými lze mezi soubory přepínat). Takto se vám zobrazí na stránce pouze textový odkaz a po jeho kliknutí vám vyskočí přehrávací okénko. To šetří čas na stažení stránky a v případě vkládání více videí na stránku je to nejlepší volba.

Druhým způsobem, jak vložit video, je přímo zapsat speciální kód do textu. Když vložím např. avi video

{divx}flowers{/divx}

Toto předpokládá soubor flowers.divx v adresáři images/videos/. Ten tam můžete nahrát přes zprávce multimédií v admin konzoli nebo přes vkládání obrázků, multimédií, souborů v editoru.

Nastavení a použití je tak rozsáhlé, že zde vkládám pouze anglický návod avrdoc-en-GB.html .

 

Oddělovač stránek a celý článek

Pod oknem, kam se píše samotný text článku jsou tři kouzelná tlačítka. Tlačítko obrázek můžeme směle vynechat.

Oddělovač stránek - při psaní delších článků, je dobré je rozdělit na více tránek. Kliknete si na místo do textu, kde bude článek oddělen a kliknete na tlačítko Oddělovač stránek. Článek se rozdělí na dvě a více stránek a nahoře se ukáže navigační okénko, kde budou stránky uvedeny.

Jelikož titulní strana ukazuje záměr stránek, je dobré tam mít umístěno více článků a  stačí v podstatě jen krátké náhledy s tím, že je možné si celý článek otevřít a to umožňuje tlačítko Celý článek". Klikněte do textu, kde bude náhled článku končit a pak klikněte na tlačítko Celý článek. V prohlížeči se pak ukáže tlačítko celý článek a část umístěná před tlačítkem.

Tyto oddělovače je možné smazat kliknutím na ně a použít tlačítko delete.

 

 

Aktualizováno Pátek, 13 Listopad 2009 00:28
 
© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.