Home

Kalendář událostí

<<  Únor 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    

Přihlášení


Jak poslat soukromou zprávu Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Pondělí, 02 Listopad 2009 13:51

 

help
Help

Během července tohoto roku byla nainstalována utilitka UddeIM, která umožňuje on-line zasílání zpráv ostatním uživatelům Klofu. Jedinou podmínkou je registrace zde na stránkách.

 

 

1. Jak se dostat na službu soukromé zprávy

2. Popis okna

3. Popis funčních ikonek

4. Jak napsat zprávu

5. Vytvoření seznamu uživatelů

 

 

A tady je jednoduchý návod jak na to:

Nejprve je potřeba se přihlásit. Na svoje soukromé zprávy se dostanete čtyřmi způsoby:

  1. Pod menu Uživatelské menu je odkaz "Soukromé zprávy" Odkazys ikonkou obálky a s popupinformací o počtu nových zpráv. Ikonka obálky se změní, pokud se ve vaší přijaté poště nachází nepřečtená zpráva. Tento odkaz vás přesune do vaší přijaté pošty.
  2. V menu Uživatelské menu je odkaz "Poslat soukromou zprávu", pomocí kterého přejdete do editoru zpráv.
  3. Po přihlášení nebo návratu na hlavní stránku se vám v levém horním rohu ukáže zpráva o tom, že máte nepřečtenou přijatou zprávu. Tuto funkčnost si můžete sami zapnout (to bude popsáno dále), v základním nastavení je bohužel vypnutá. Kliknutím na tuto zprávu se přesunete do přijaté pošty.
  4. V menu Uživatelské menu je odkaz na "Seznam členů", kde si najdete profil uživatele, kterému chcete zprávu poslat a v menu zprávy je "Odeslat soukromou zprávu", což vás přesune do editoru zprávy.

Nyní si popíšeme editor zpráv, jeho funkčnosti, nastavení a omezení.

odeslane

Na horní liště se nacházejí základní odkazy:

Přijaté - zde se nacházejí přijaté zprávy od ostatních uživatelů.

Odeslané - zde se nacházejí odeslané zprávy, které byly vámi zaslány ostatním uživatelům

Koš - zde se nachází zprávy, které byly během posledních 48 hodiny vymazány. Zprávy v koši starší 48 hodin se smažou nenávratně. Zprávy lze obnovit ikonkou obnovit z koše.

Archiv - zde se nacházejí zprávy, které jste si uložili ikonkou vložit do archivu.

Seznamy kontaktů - každý uživatel si může vytvořit seznam kontaktů, uložit ho pod jménem a následně používat k odesílání soukromých zpráv. Nemusí pak vypisovat každý kontak ze seznamu, ale uvede pouze jméno seznamu uživatelů.

Nastavení - v nastavení je jediná volba, kterou může uživatel ovlivnit a tou je možnost zapnout nebo vypnout zobrazování vyskakovacího okénka s informací o nově došlé zprávě.

Napsat - psaní nové zprávy.

 

Pod lištou se nachází seznam zpráv seřazený podle času - nejnovější nejvýše.

V prvním sloupečku se nacházejí zaškrtávací políčka, která se dají použít pro hromadné mazání zpráv.

Druhý sloupeček obsahuje ikonky přečtených resp. nepřečtených zpráv.

Třetí sloupeček je seznam adresátů / odesílatelů. Kliknutím na jméno adresáta / odesílatele se vám zobrazí zprávy jen od tohoto uživatele.

Čtvrtý sloupeček, malá tečka,  vám indikuje je-li uživatel momentálně přihlášen (zeleně) nebo offline (šedě).

V pátém sloupečku se nachází kousek textu - náhled zprávy.

V šestém je datum a čas odeslání zprávy.

A v sedmém se nacházejí funkční ikonky.

 

Pod seznamem zpráv se nachází přepínač mezi stránkami se seznamem zpráv. Můžete volitl konkrétní číslo stránky nebo další /předchozí nebo poslední / první stránku. Nebo máte možnost si zvolit výpis všech zpráv v dané sekci.

 

Upozornění - každá zpráva se nachází v systému pouze jednou (mimo případ, kdy si ji uložíte do archivu). To znamená, že pokud pošlete někomu zprávu, adresátovi se objeví v přijaté poště a vám se obejví v poště odeslané. Pokud vy smažete tuto zprávu v odeslané poště, tak zároveň adresátovi zmizí z pošty přijaté! A obráceně, pokud adresát přijatou zprávu smaže, vy už jí v odeslané poště nenajdete!

 

Popis ikonek

Nepřečtená zpráva - nepřečtená zpráva. Kliknutím na tuto ikonku zprávu označíte jako přečtenou. V odeslané poště si takto můžete zkontrolovat, které zprávy byly již adresáty přečeny a které nikoli.

Přečtená zpráva - přečtená zpráva. Kliknutím zprávu označíte jako nepřečtenou.

Přeposlat - přeposlat zprávu jinému adresátovi. Text původní zprávy se zkopíruje do okna pro text zprávy a je třeba vyplnit adresáta.

Archiv - vložit zprávu do archivu. Důležité zprávy si můžete uchovávat v archivu. Z archivu vám nikdo kromě vás zprávu vymazat nemůže. Do archivu můžete přidat pouze již přečtené zprávy.

smazat - smazat zprávu / zprávy. Zaškrtáním zpráv můžete smazat vícero zpráv najednou, musíte k tomu použít ikonku Smazat dole pod zprávami. Zaškrtnutím kostičky úplně nahoře zvolíte všechny zprávy na stránce.

Obnovit - obnovit zprávu. Tato ikonka se nachází pouze v odeslané poště a v případě, že zpráva nebyla adresátem ještě přečtena, dá se tím odeslaná pošta znovu otevřít, upravit a poslat znovu.

Obnovit z koše - obnovit zprávu z koše. Tato ikonka se nachází jen v sekci Koš. Zpráva v koši je smazána po 48-mi hodinách do té doby ji můžete vrátit na původní místo touto ikonkou.

Vyjmout z archivu - vyjmout zprávu z archivu. Tato ikonka se nachází pouze v sekci Archiv. Zprávu tím přesunete zpět na místo, odkud jste zprávu odeslali do archivu.

Upravit - upravit seznam. Tato ikonka se nachází pouze v sekci Seznamy kontaktů a můžete jí upravit stávající seznam adresátů.

 

Jak napsat zprávu

psat_zpravu

Klikneme na Napsat a tím se dostaneme do jednoduchého editoru.

Nejprve je třeba zvolit, komu je zpráva určena. Můžeme adresáta / y vypsat ručně a oddělit je čárkou, můžeme je také vybírat z rolovacího menu napravo "Seznam uživatelů"  a nebo v rolovacím menu "Spojení" se nacházejí seznamy uživatelů, ty se znakem mřížka #. Vytvoření takového seznamu si popíšeme později.

Psaní zprávy je stejné jako v kterémkoli jiném editoru. Prvních deset ikonek ovlivňuje styl, barvu a velikost písma. Chceme-li napsat např. tučné písmo, klikneme na ikonku tučného písma, objeví se nám tag [b]. Poté napíšeme celý text, který chceme mít tučně a poté znovu klikneme na přeškrtnutou ikonku tučného písma a zapíše se [/b]. Druhá možnost je napsaný text označit a kliknout na ikonu tučného písma a tagy [b] a [/b] se automaticky napíší na začátek a konec označeného textu. Analogicky to funguje se všemi ostatními devíti ikonkami. Pozor text se vám zatím jeví úplně normálně, úpravy se projeví až při odeslání zprávy.

Další ikonka je pro vložení obrázku do textu. Lze použít obrázek, který je již někde na www stránkách. Mezi tagy [img] a [/img] se musí napsat kompletní cesta - např. http://www.klof.cz/components/com_uddeim/templates/default/images/format_image.gif - je obrázek ikonky pro vložení obrázku.

Stejně funguje ikonka pro vložení odkazu - [url] a [/url].

Poslední přeškrtlá ikonka uzavírá všechny neuzavřené tagy - čili jim chybí ukončení lomítkem.

Další možností je použití smajlíků. Po kliknutí na smajlík se zobrazí jen jeho textový zápis, ale po odeslání zprávy je vidět smajlík obrázkový.

Zaškrtnutím políčka "Kopii i mně" se přidáte do seznamu adresátů a zpráva se vám také objeví v přijaté poště.

Zaškrtnutím políčka "Přidat CC řádek" se do odeslané zprávy zapíše řádek se seznamem adresátů, na které byla zpráva zaslána.

A vše se odešle tlačítkem "Odeslat" (což pro mnohé nebude velké překvapení :-)

 

Vytvoření seznamu adresátůseznam_uziv

Jestliže neustále píšete vícero lidem najednou, je zbytečné pokaždé všechny vybírat nebo vypisovat a lepším způsobem je, vytvořit si seznam adresátů.

Klikněte na "Seznam kontaktů". Zde se nacházejí vaše seznamy kontaktů.

Jestliže chcete vytvořit nový seznam, klikněte na "Vytvořit nový seznam kontaktů" a objeví se vám dialog viz. obrázek.

První kolonka určuje jméno seznamu. Velmi doporučuji krátký a jednoslovný název, protože pro mnohé je rychlejší vypsat krátké slovo do kolonky adresát než vyhledávat správný seznam v rolovacím menu. Druhá kolonka je určena pro popis seznamu např. všichni z Oseka atd.

Pak je možno zvolit typ seznamu:

Normální - seznam je jen pro uživatele, který ho vytvořil

Globální - seznam je viditelný pro všechny uživatele

Omezený - je viditelný pouze pro uživatele, uvedené v tomto seznamu

Poté můžete vybrat jednotlivé uživatele, kteří patří do seznamu. Buď dvojklikem na jméno nebo můžete vybrat víc uživatelů s přidrženým CTRL a poté kliknout na ikonku <<. Stejné je to s odebíráním uživatelů ze seznamu.

Levý sloupeček je seznam uživatelů, kteří jsou obsaženi v seznamu.

 

Nezbývá než popřát mnoho zdaru a zábavy?! s tímto nástrojem :-)

 

 

 

Aktualizováno Pátek, 13 Listopad 2009 00:25
 
© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.