Home Články, komentáře Fototipy Vrch Loučná – Střípky z Krušných hor

Kalendář událostí

<<  Únor 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    

Přihlášení


Vrch Loučná – Střípky z Krušných hor Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Čtvrtek, 18 Listopad 2010 12:53

FototipLoučná je se svými 955,9 metry nejvyšším vrcholem Flájské hornatiny. Vrcholový hřbet, ostatně jako všechny vrchy Flájské hornatiny, má podobu nevýrazné plošiny. Na jejím vrcholu se nacházejí  dvě obnažená žulová skaliska a zřízeno zastřešené odpočívadlo. Zatímco jižní skalka je volně přístupná a nachází se na ní vrcholový kříž spolu s vrcholovým zápisníčkem,Severní skalka je za plotem obory skalka severní je uzavřena za dřevěným plotem Flájské obory. Na vrcholu skaliska se nachází triangulační bod. Mezi vrcholem a plotem obory se nachází nový vysílací rádiový stožár a dále železná pozorovací věž, kterou v 50. letech 20. století využívala Československá armáda. V okolí jsou viditelné další zbytky armádních staveb jako základy budov či panelová cesta. Nicméně je přímo na místě vstupní brána do obory, nikde žádný zákaz ani zámek, takže si lze prohlédnout i severní vrcholek.

Stejně jako Vlčí hora či Stropník poskytne Loučná nádherné pohledy do průmyslem zdevastované pánve.  Místo samotné působí díky masivnímu plotu obory, zatravněnému vrcholu s několika uschlými stromy, stožáry a plechovou boudou zvláštně. Jakoby tu na mě dýchla tíživá atmosféra komunistického střeženého pohraničí.

Na Loučnou se lze dostat po modré turistické značce z Dlouhé Louky (cca 3km) nebo Meziboří (cca 4Km), která odbočuje z rozcestí  Pod Loučnou a končí na vrcholu. Rozcestí Pod Loučnou rovněž protíná cyklistická stezka, která vede do Meziboří, Dlouhé louky nebo okolo Flájské přehrady a pak údolím Bílého potoka do Litvínova. Vzhledem k tomu, že můj nejčastější výchozí bod je Dlouhá Louka, vydal jsem se spolu s dětmi na Loučnou právě odtud. Mimo značenou cestu okolo oblíbené Vlčí hory vede po poli a později lesem široká cesta, která asi po kilometru naváže na silnici značenou turistickou modrou značkou. Po dalším půl kilometru se silnička u hlavního vchodu do Flájské obory dělí a vede směrem k Flájské přehradě nebo do Meziboří. Meziboří byl ten správný směr a po dalších pár stech metrech se dojde na rozcestí Pod Loučnou. Odtud pak vede do celkem slušného stoupáku cesta na onen kýžený vrchol. Cesta by se dala až na těchto posledních pár set metrů bez problémů absolvovat i s kočárkem.

Popis místa 3Km po modré značce z Dlouhé Louky
foto2
Odkaz na mapu  mapy.cz

Nízká náročnost terénu  

 

Cesta z Dlouhé louky přes Vlčí horu Odpočívadlo u vrcholu Vrcholek je zatravněný s několika větrem ošlehanými stromy U vrcholu Loučné
Pohled skrz plot do Flájské obory Silnice z Dlouhé Louky na Fláje Západ slunce nad Loučnou z Vlčí hory

  

 

  

  
Aktualizováno Čtvrtek, 18 Listopad 2010 21:31
 


Další články tohoto autora

Nemáte oprávnění psát komentáře.

© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.