Home Články, komentáře Fototipy Oslo - brána severu

Kalendář událostí

<<  Únor 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    

Přihlášení


Oslo - brána severu Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Středa, 30 Prosinec 2009 23:29

Fototipy
Fototip

Přímořská města na mě vždy dýchají svou, pro mě zvláštní, atmosférou a nejinak tomu bylo v Oslo, hlavním městě Norska. Při vjezdu na mě Oslo působilo dojmem špinavého moderního města. Samé rozestavěné silnice lemované betonovými bloky křižující jedna druhou, nákladní lodě, nová moderní budova opery.

Původní nevalný dojem brzy zmizel a Oslo nabídlo uličky nabité historií, klidem a příjemnými a vztřícnými lidmi.

První zastávkou byl známý Frognerův park se sochami nejznámějšího norského sochaře Gustava Vigelanda. Velký a zelený park protíná řeku Frognerelva a leží na západ od centra města. 212 soch lemuje hlavní cestu vedoucí k ústřednímu bodu parku, k monolitu se 121 sochami. Sochy zobrazují koloběh života, po jedné straně se zrodí a prochází životními etapami žena a po straně druhé muž. Vigelandovy sochy jsou ještě porůznu rozesety po městě.

Druhou částí byla procházka po hlavní třídě Karl Johans Gate s královským palácem na jedné straně a hlavním nádražím na straně druhé. Na této třídě naleznete národní divadlo, univerzitu, budovu parlamentu a katedrálu. Nedaleko se nachází národní galerie a budova městské radnice. Odtud byl jen kousek k pevnosti a hradu Akershus. Námořní historií prošpikovaná pevnost je dodnes využívána armádou, ale část je přístupná veřejnosti. Naleznete zde dvě muzea s vojenskou tématikou a hrobky některých členů královské rodiny.

Historii vystřídala současnost a z pevnosti jsme sešli do sousedícího přístavu a k novému obchodnímu centru Aker Brygge, kde se nachází pěkná a rušná pěší zóna. Toto centrum vznikalo v devadesátých letech minulého století a nahradilo původní loděnice a později průmyslovou zónu známou jako Holmen.

Odtud jsme se po krátké procházce a odpočinku, přemístili lodí na poloostrov Bygdoy, který je nabitý historií. Nachází se zde muzeum Amundsenovy polární lodi Fram (jediné, které jsem zde navštívil), muzeum s vorem Kon-Tiky, muzeum s vikingskými loděmi, muzeum námořní historie a velký skanzen se 155 budovami pokrývající historii od 13 století – Norské museum kulturní historie. Pokud byste si chtěli prohlédnou celý polostrov se vším co nabízí, viděl bych to na perné dva dny.

Popis místa hlavní město Norska, 1989Km na sever
   Příležitosti k fotografování na každém kroku
Odkaz na mapu mapy google

Nenáročný terén

 

Frognerův parkFrognerův parkFrognerův parkKrálovksý paláctřída Karl Johans Gate

Frognerův parkFrognerův parkFrognerův parkFrognerův parkSocha Karla Johanatřída Karl Johans Gate od královksého paláceKrálovksý palác

Budova parlamentuPevnost a hrad AkershusPřístav a Aker BryggeAker BryggeZ polostrova Bygdoy směrem na Oslo

Před budovou radniceBudova radniceAker BryggeAker BryggeAker Brygge

Oslo_z_bygdoy_dfklubAkershus_dfklubOslo_z_Akershus_dfklub

Aktualizováno Pondělí, 04 Leden 2010 19:24
 


Další články tohoto autora

Nemáte oprávnění psát komentáře.

© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.