Home Články, komentáře Fototipy

Kalendář událostí

<<  Únor 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    

Přihlášení


Fototipy
Wildpark Osterzgebirge Tisk Email
Napsal uživatel MoonWish   
Neděle, 23 Březen 2014 15:02

Nedaleko hranic na německé straně leží malé městečko Geising. V něm se nachází takzvaný wildpark, něco jako obora se zvířaty. Dlouho jsem měl v plánu se tam vypravit na výlet a vybral jsem zrovna asi nejchladnější den v roce :D (sobota 25.1.2014). Procházka to byla příjemná, až na tu zimu tedy. Cena vstupného je 5,5 euro. Avšak návštěvu parku můžu všem doporučit, určitě to stojí za to :) Psi jsou na vodítku povoleni a nic se za ně neplatí. U vstupu si můžete za 0,5 eura koupit pro zvířátka krmení, nekrmte však lamy. Cedule s upozorněním jsou špatně vidět. Určitě se tam někdy vrátím, takže až budete mít někdo náladu na výlet za zvěří a focení, popřípadě focení v Geisingu a Altenbergu, dejte vědět a vyrazíme :)

fotografie

 
Libkovické rybníky Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Úterý, 07 Červen 2011 18:13
Fototipy
Fototip

DSC_7793Cestou do Mostu přes Lom a směrem na Braňany leží v okolí silnice několik rybníků, které jsou především útočištěm pro hordy rybářů. Místo je zajímavé výhledem na Krušné hory a tak jsem se jednoho dne rozhodl, že dané rybníčky prozkoumám. Rybník nejblíže silnici nebyl ničím zvláštní až  na houf divokých husí, které se poflakovaly na rybníce. Ale zahlédl jsem další dva, které se nacházejí na východ od Mariánských Radčic. Na další výpravě jsem neomylně zamířil k mariánskoradčickému kostelu, který také určitě stojí za zhlédnutí a pak dále na východ. Silnička, která dříve vedla do starých Libkovic končí po pár stech metrech přímo v prvním rybníce a na druhé straně z něj zase vystupuje a vede opět přímo do druhého rybníka, aby z něj zase vyskočila a šinula si to dále na východ. Ze silničky se odděluje velké množství spletitých cest, které tam jistojistě vyjezdily zástupy rybářů a vedou na různá místa přímo k rybníkům, a tak je místo vhodné i pro lenivé kolegy. Z rybníků vystupuje množství zajímavých větví, kůlu a klacků ale také betonový sloup starého elektrického vedení a silniční patníky. Všechno se zahalilo do ranního oparu a  místy vytvářelo působivé obrázky. Ranní klid si tu užívalo množství ptactva od racků přes roháče, lysky, lžičáky, labutě až po volavky. Sluníčko později osušilo křídla vážkám a šidélkům.
Místo je vhodné jak pro fotografování za východu tak i západu slunce, kdy slunce zapadá za Krušné hory.

Popis místa Z Mariánských Radčic 0,5 km východním směrem
  foto2 
Odkaz na mapu mapy.cz

Nenáročný terén   

DSC_7719 DSC_7722 Samička Roháče
Volavka nad mariánskoradčickým kostelem DSC_7690 DSC_7802
DSC_7445 DSC_7747 DSC_7755


Aktualizováno Pátek, 10 Červen 2011 08:16
 
Vrch Stropník - Střípky z Krušných hor Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Úterý, 04 Leden 2011 15:23
Fototipy
Fototip

Vrch Stropník  (výška 856m), který je rovněž součástí Flájské hornatiny, býval významným turistickým cílem v regionu k čemuž přispívala dřevěná 18-ti metrová rozhledna, která stávala na jeho vrcholu počátkem dvacátého století (1910-1929) . Scan10843Bohužel tuto rozhlednu strhla v roce 1929 prudká vichřice a již se ji nepodařilo obnovit. Dodnes jsou na vrcholu patrné kamenné základy. Vrchol tvoří dvě žulové homole. Na vyšší z nich se nachází triangulační bod a sloupek s ukrytým vrcholovým zápisníčkem. Že se jedná o nejvyšší horu v Čechách a dokonce i Evropě jasně ukazuje nápis modrou barvou, který říká „8853 m Mount Stropník“. Z vrcholu je nádherný výhled na středohoří na města Hrob a Teplice, nádrž Barbora a protější kopce Českého středohoří Milešovku (837m) a Kletečnou (706m) a úpatí Krušných hor, především přírodní rezervaci Domaslavické údolí. Domaslavické údolí je typickou ukázkou krušnohorský svahů se svými podmáčenými a suťovitými lesy, prameništi a porostem buku lesního.

Otočíme-li se na druhou stranu, rozprostře se před námi pohled na Flájskou hornatinu,  kde hlavními záchytnými body na obzoru je vysílač na Vlčí hoře(890 m) u Dlouhé Louky a vrch Bouřňák (869 m) s blízkými obřími větrnými elektrárnami.

Okolní příroda je celkem hustě protkána turistickými cestami, takže k vrcholu je možno dostat se několika způsoby. Nejméně náročná, široká a pohodlná cesta s prakticky nulovým převýšením a délkou necelé 3 Km po zelené turistické značce vede od hospody z Dlouhé Louky. Stejně tak po zelené se dostanete ze železniční zastávky z Horního Háje Starým údolím podle Hájského potoka, tato cesta měří cca 4Km, ale překonává celkem velký výškový rozdíl, počítám takových 550 m (podle toho jak jsem funěl:-). Další značené cesty vedou z Oseka přes hrad Rýzmburk (cca 6-7 Km, po červené nebo Naučnou stezkou a pak po červené), z Hrobu Domaslavickým údolím (9Km, po zelené k rozcestí Pod vrchem Tří pánů a pak po červené) nebo z vlakové zastávky z Nového Města (10Km, po zelené, žluté a pak červené) a to už je celkem slušná procházka na celodenní výlet.

Popis místa úpatí Krušných hor, 6 Km od Oseka, 4 Km z Háje, 3 Km z Dlouhé Louky
 foto2 
Odkaz na mapu  mapy.cz

  Nízká náročnost terénu 

 

 

Východ na Stropníku Pohled na Teplice Vrchol Stropníku Silnice z Rýzmburku
Cestou z hradu Rýzmburk Vrchol Stropníku

  

Aktualizováno Středa, 05 Leden 2011 10:23
 
Vrch Loučná – Střípky z Krušných hor Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Čtvrtek, 18 Listopad 2010 12:53

FototipLoučná je se svými 955,9 metry nejvyšším vrcholem Flájské hornatiny. Vrcholový hřbet, ostatně jako všechny vrchy Flájské hornatiny, má podobu nevýrazné plošiny. Na jejím vrcholu se nacházejí  dvě obnažená žulová skaliska a zřízeno zastřešené odpočívadlo. Zatímco jižní skalka je volně přístupná a nachází se na ní vrcholový kříž spolu s vrcholovým zápisníčkem,Severní skalka je za plotem obory skalka severní je uzavřena za dřevěným plotem Flájské obory. Na vrcholu skaliska se nachází triangulační bod. Mezi vrcholem a plotem obory se nachází nový vysílací rádiový stožár a dále železná pozorovací věž, kterou v 50. letech 20. století využívala Československá armáda. V okolí jsou viditelné další zbytky armádních staveb jako základy budov či panelová cesta. Nicméně je přímo na místě vstupní brána do obory, nikde žádný zákaz ani zámek, takže si lze prohlédnout i severní vrcholek.

Stejně jako Vlčí hora či Stropník poskytne Loučná nádherné pohledy do průmyslem zdevastované pánve.  Místo samotné působí díky masivnímu plotu obory, zatravněnému vrcholu s několika uschlými stromy, stožáry a plechovou boudou zvláštně. Jakoby tu na mě dýchla tíživá atmosféra komunistického střeženého pohraničí.

Na Loučnou se lze dostat po modré turistické značce z Dlouhé Louky (cca 3km) nebo Meziboří (cca 4Km), která odbočuje z rozcestí  Pod Loučnou a končí na vrcholu. Rozcestí Pod Loučnou rovněž protíná cyklistická stezka, která vede do Meziboří, Dlouhé louky nebo okolo Flájské přehrady a pak údolím Bílého potoka do Litvínova. Vzhledem k tomu, že můj nejčastější výchozí bod je Dlouhá Louka, vydal jsem se spolu s dětmi na Loučnou právě odtud. Mimo značenou cestu okolo oblíbené Vlčí hory vede po poli a později lesem široká cesta, která asi po kilometru naváže na silnici značenou turistickou modrou značkou. Po dalším půl kilometru se silnička u hlavního vchodu do Flájské obory dělí a vede směrem k Flájské přehradě nebo do Meziboří. Meziboří byl ten správný směr a po dalších pár stech metrech se dojde na rozcestí Pod Loučnou. Odtud pak vede do celkem slušného stoupáku cesta na onen kýžený vrchol. Cesta by se dala až na těchto posledních pár set metrů bez problémů absolvovat i s kočárkem.

Popis místa 3Km po modré značce z Dlouhé Louky
foto2
Odkaz na mapu  mapy.cz

Nízká náročnost terénu  

 

Cesta z Dlouhé louky přes Vlčí horu Odpočívadlo u vrcholu Vrcholek je zatravněný s několika větrem ošlehanými stromy U vrcholu Loučné
Pohled skrz plot do Flájské obory Silnice z Dlouhé Louky na Fláje Západ slunce nad Loučnou z Vlčí hory

  

 

  

  
Aktualizováno Čtvrtek, 18 Listopad 2010 21:31
 
Střípky z Krušných hor Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Úterý, 16 Listopad 2010 13:42
FototipChtěl  bych do rubriky Fototipy přispět několika krátkými články a věnovat se místům především z východní části Krušných hor, tedy  z Loučenské hornatiny.  Na severu hraničí s Německem a na jihu končí Krušnohorským zlomem a přechází do Podkrušnohorských pánví, na západě hraničí s Klínoveckou hornatinou a na východě Nakléřovským průsmykem, který ji odděluje od Děčínské vrchoviny. Klimatické podmínky, které daly jméno celému pohoří,  jsou drsnější s prudkými větry, studenou zimou a krátkým létem. Průměrné teploty v nadmořské výšce 900m se pohybují kolem 4°C. V zimě díky bohaté sněhové pokrývce a tedy zimním sportům jsou Krušné hory vyhledávanou turistickou oblastí.

 

Nejblíže k Oseku se nachází část Flájská hornatina, kterou velmi často navštěvuji a mám rád. Dělí se na tři geomorfologické části Moldavskou (nejvyšší vrchol Oldřišský vrch, 878m), Mezibořskou (nejvyšší vrch Loučná, 956m) a Novoměstskou hornatinu (nejvyšší vrch Vlčí hora, 890m). Je zde několik velmi příjemných a fotograficky vděčných míst , která jsou i velmi  lehce dostupná , takže nic nebrání tomu vzít s sebou i méně zdatné členy rodinky a udělat si procházku krušnohorskou přírodou. 

Popis místa Flájská hornatina
foto2
Odkaz na mapu  mapy.cz

Nízká náročnost terénu 

.
Panorama10DSC_5984DSC_3514
Aktualizováno Úterý, 16 Listopad 2010 14:24
 
Oslo - brána severu Tisk Email
Napsal uživatel Martin Hozák   
Středa, 30 Prosinec 2009 23:29

Fototipy
Fototip

Přímořská města na mě vždy dýchají svou, pro mě zvláštní, atmosférou a nejinak tomu bylo v Oslo, hlavním městě Norska. Při vjezdu na mě Oslo působilo dojmem špinavého moderního města. Samé rozestavěné silnice lemované betonovými bloky křižující jedna druhou, nákladní lodě, nová moderní budova opery.

Původní nevalný dojem brzy zmizel a Oslo nabídlo uličky nabité historií, klidem a příjemnými a vztřícnými lidmi.

První zastávkou byl známý Frognerův park se sochami nejznámějšího norského sochaře Gustava Vigelanda. Velký a zelený park protíná řeku Frognerelva a leží na západ od centra města. 212 soch lemuje hlavní cestu vedoucí k ústřednímu bodu parku, k monolitu se 121 sochami. Sochy zobrazují koloběh života, po jedné straně se zrodí a prochází životními etapami žena a po straně druhé muž. Vigelandovy sochy jsou ještě porůznu rozesety po městě.

Druhou částí byla procházka po hlavní třídě Karl Johans Gate s královským palácem na jedné straně a hlavním nádražím na straně druhé. Na této třídě naleznete národní divadlo, univerzitu, budovu parlamentu a katedrálu. Nedaleko se nachází národní galerie a budova městské radnice. Odtud byl jen kousek k pevnosti a hradu Akershus. Námořní historií prošpikovaná pevnost je dodnes využívána armádou, ale část je přístupná veřejnosti. Naleznete zde dvě muzea s vojenskou tématikou a hrobky některých členů královské rodiny.

Historii vystřídala současnost a z pevnosti jsme sešli do sousedícího přístavu a k novému obchodnímu centru Aker Brygge, kde se nachází pěkná a rušná pěší zóna. Toto centrum vznikalo v devadesátých letech minulého století a nahradilo původní loděnice a později průmyslovou zónu známou jako Holmen.

Odtud jsme se po krátké procházce a odpočinku, přemístili lodí na poloostrov Bygdoy, který je nabitý historií. Nachází se zde muzeum Amundsenovy polární lodi Fram (jediné, které jsem zde navštívil), muzeum s vorem Kon-Tiky, muzeum s vikingskými loděmi, muzeum námořní historie a velký skanzen se 155 budovami pokrývající historii od 13 století – Norské museum kulturní historie. Pokud byste si chtěli prohlédnou celý polostrov se vším co nabízí, viděl bych to na perné dva dny.

Popis místa hlavní město Norska, 1989Km na sever
   Příležitosti k fotografování na každém kroku
Odkaz na mapu mapy google

Nenáročný terén

 

Frognerův parkFrognerův parkFrognerův parkKrálovksý paláctřída Karl Johans Gate

Frognerův parkFrognerův parkFrognerův parkFrognerův parkSocha Karla Johanatřída Karl Johans Gate od královksého paláceKrálovksý palác

Budova parlamentuPevnost a hrad AkershusPřístav a Aker BryggeAker BryggeZ polostrova Bygdoy směrem na Oslo

Před budovou radniceBudova radniceAker BryggeAker BryggeAker Brygge

Oslo_z_bygdoy_dfklubAkershus_dfklubOslo_z_Akershus_dfklub

Aktualizováno Pondělí, 04 Leden 2010 19:24
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2
© Copyright Klof • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.